2020 folyamán az Egészségtudatos Életmód Egyesület szervezésében a lakiteleki Eötvös Lóránd Általános Iskolában a közelmúltban magvalósult a NTP-MŰV-19-0086 pályázati azonosító számú „Színház az egész világ és nekünk helyünk van benne” című projekt.
A program keretében az iskola tizenkét tehetsége (4 fiú és 8 lány) számára 30 órás foglalkozássorozatot tartottunk, mely a színjátszással, a színház világával ismertette meg őket. A projektben egy már ismert színdarab témája kapcsán fokozatosan, interaktív módon történő átdolgozással jött létre egy merőben más színdarab, melyet a projektidőszak utolsó napjaiban mutattunk be. Kiegészítő jelleggel egy rövidfilmet is forgattunk a programról, alamint a diákok egy egynapos szakmai tanulmányúton is részt vettek Budapesten, ahol megtapasztalhatták, hogy a „nagyok” (ismert művészek) hogyan valósítják meg mindazt, amiről ők a foglalkozássorozaton tanultak.
A tizenkét fő tehetséges gyermeknek a színművészet terén sikerült rengeteg újdonságot mutatnunk. Megismertettünk velük általuk még ismeretlen beszédtechnikákat, mozgáselemeket, kifejezésmódokat (pl. testbeszéd, mimika) figyelemfelkeltő módszereket, szakmai fortélyokat és rendezési alapismereteket is elsajátíthattak, hiszen a projekt megvalósítása során a szakmai megvalósítók mindig elmagyarázták az éppen akkor elvégzendő feladatok miértjét.
A bevont fiatalok színészi vénáját sikerült fejlesztenünk, tehetségüket kiaknázni és tovább fejleszteni. A programon való részvétel hatására érdeklődési körük bővült. Elindítottuk őket egy olyan úton, mely az amatőr színjátszás, illetve rajta keresztül a színház világa felé vezet.A gyermekeknek sikerült „megízlelni” az előadóművészet örömét, mely nem más, mint a siker, a közönség hálája. Sikerült felismertetni résztvevőkkel, hogy az ember akkor lesz teljessé, ha embertársainak örömöt okoz, szép dolgokat ad át, mely amellett, hogy esztétikai élményt okoz, egyúttal megnyugtatóan hat a lélekre, és ezzel párhuzamosan gondolkodásra is késztet. Meg ismertettük a tehetségekkel a színházak történelmi szerepét is.A projekt teljes egészében megvalósult a szociális kompetencia fejlesztésének egyik alapvető formája a kooperáció, amelyben a pedagógus-diák kapcsolat megfelelő intenzitása mellett az érzelmi intelligencia is erőteljesebben fejlődhet. A program megvalósításánál különös hangsúlyt kapott a diák-diák kapcsolat. A kis „társulatból” egy összetartó közösség jött létre, mely tehetségét kamatoztatva a jövőben is ápolni fogja nemzeti, nyelvi és történelmi hagyományainkat. A résztvevő pedagógusok és diákok közös munkája kiválóan fejlesztette a szociális kompetenciákat, a kommunikációs készséget és a konfliktuskezelést, a szocializációt és a majdani felnőttkori társadalmi szerepek begyakorlását.
A megvalósításban közreműködő pedagógusok:
Boros József Zoltánné
Hegedűs Ágnes
Káré Gáborné
Vargáné Darabos Márta
Köszönjük lelkes és kitartó munkájukat!
A projekt az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával valósult meg. A projekt azonosítója: NTP-MŰV-19-0086